Jedná se o odborného pracovníka, který je specialistou pro péči o doprovodnou zeleň komunikací. Provádí základní kontrolní činnost soliterně rostoucích stromů a porostů dřevin, je specialistou pro realizaci základního ošetření travních porostů a dřevin, specialistou pro realizaci speciálních typů zásahů včetně rizikového kácení stromů rostoucích jako příslušenství pozemních komunikací a v jejich ochranném pásmu. Dle konkrétní úrovně se jedná o specialistu pro zadávání prací, projekční přípravu, provádění dendrologického průzkumu a technologického dozoru investora na dřevinách rostoucích v doprovodu pozemních komunikací.
Český certifikovaný arborista - Silničář – Výškový specialista je specialistou pro realizaci speciálních typů zásahů včetně rizikového kácení stromů rostoucích v doprovodu po- zemních komunikací. Provádí činnosti na vzrostlých stromech a jejich porostech s využitím tech- nik výškových prací (zejména vysokozdvižné plošiny) s cílem udržet je zdravé a perspektivní. Jedná na základě odborných znalostí, přičemž bere v úvahu nejen aspekty ochrany přírody a životního prostředí člověka, ale i příslušné bezpečnostní předpisy, zejména právní předpisy a technické normy týkající se bezpečnosti na pozemních komunikacích.
Účastník prokazuje teoretické i prak- tické znalosti platné legislativy, technických předpisů, relevantních Standardů péče o přírodu a krajinu a dalších oborových norem, směrnic a předpisů. Péče o dřeviny se skládá z řezu stromů a metod postupného kácení.
Hlavní okruhy činností:
ČCA - Silničář - Výškový specialista musí být schopen:
ČCA - Silničář - Výškový specialista musí:
Standardy péče o přírodu a krajinu
Předpisy ŘSD:
Publikace:
Školení:
ČCA - Silničář - Výškový specialista je certifikační zkouškou, která obsahuje teoretické a praktické části zkoušky. Z tohoto důvodu je povinné vybavení uchazeče na certifikační zkoušku následující.
Před účastí na praktických demonstracích je prováděna kontrola povinného vybavení. Vybavení musí mít každý adept vlastní, není možné vyměňování jednotlivých položek mezi adepty.
Povinné vybavení sestává z následujících položek:
Na místě je pracovník vybaven dalšími pomůckami, které při demonstracích může (ale nemusí) využívat. S pomůckami, jejich modelem a způsobem ovládání se může před vlastní zkouškou seznámit. Možná (doporučená) je při tom komunikace se zkušebními komisaři. Pokud adept v průběhu vlastní demonstrace některou z nepovinných pomůcek začne využívat, automaticky se očekává, že ji bude používat v souladu s předpisy na zajištění bezpečnosti práce a technologicky správným způsobem.
Standardními pomůckami pro povinné použití jsou:
Nepovinnými pomůckami, zajištěnými certifikačním centrem, jsou: